Drenaż limfatyczny i powikłania

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o drenażu limfatycznym i jego korzyściach, czytaj dalej. Ten artykuł wyjaśni niektóre z komplikacji, które mogą wynikać z drenażu limfatycznego i leczenia warunków takich jak obrzęk limfatyczny. Ten artykuł omówi powikłania drenażu limfatycznego i malformacji limfatycznych. Korzyści z masażu drenażu limfatycznego może być niezwykle korzystne dla różnych warunków. Należy porozmawiać z lekarzem o wszelkich warunkach, które mogą powodować problemy z drenażem limfatycznym, a także o ryzyku i korzyściach wynikających z zabiegu.

Powikłania drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem wykonywanym w celu poprawy przepływu płynów i produktów odpadowych w całym organizmie. Może być również konieczny po niektórych rodzajach operacji w celu naprawy uszkodzeń tkanek. Pacjenci mogą mieć komplikacje z powodu nieprawidłowego drenażu limfatycznego, co może wpływać na ich codzienne życie. Drenaż limfatyczny jest skuteczny w usuwaniu uwięzionych produktów odpadowych i poprawy przepływu płynu w organizmie. U pacjentów z przewlekłym włóknieniem może być konieczna kombinacja procedur.

Układ ten składa się z dwóch elementów: układu żylnego i limfatycznego. Pierwszy z nich przenosi płyn z tkanek ciała do układu żylnego. Ten drugi przenosi produkty odpadowe i substancje odżywcze do tkanek. Oba systemy funkcjonują unisono w celu utrzymania równowagi płynów w organizmie. Limfa jest kluczowym elementem systemu obrony immunologicznej organizmu. Bez prawidłowego systemu drenażu limfy, ciało osoby będzie mniej zdolne do zwalczania infekcji i usuwania obcych materiałów. Obrzęk limfatyczny jest spowodowany, gdy nadmiar płynu gromadzi się w organizmie. Obrzęk limfatyczny zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ limfocyty nie mogą dotrzeć do opuchniętego obszaru.

Interwencja chirurgiczna jest najczęstszą formą leczenia nieszczelności układu limfatycznego. Zabieg ten może być wykonany pod bezpośrednią kontrolą wzroku lub z użyciem kleju fibrynowego. Operacja przecieku limfatycznego jest zwykle podejmowana po niepowodzeniu leczenia zachowawczego. Wyciek limfatyczny jest zwykle większy niż 1 litr, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie lub istnieją wskazania do powikłań metabolicznych. Chirurg będzie musiał ustalić, czy możliwe jest zastosowanie shuntów otrzewnowych lub wykonanie bezpośredniej limfostazy przez zaszycie zmienionego kanału limfatycznego.

Zabiegi chirurgiczne mogą powodować zlokalizowany obrzęk limfatyczny, który jest formą obrzęku spowodowanego nieprawidłowym działaniem układu limfatycznego. Układ limfatyczny filtruje i przenosi płyny z obwodowych przestrzeni wewnątrzkomórkowych do krążenia ogólnego. Zabiegi chirurgiczne, zmiany nowotworowe i wrodzony obrzęk limfatyczny mogą wystąpić z powodu problemów z rozwojem naczyń limfatycznych. Jeśli obrzęk limfatyczny występuje z powodu choroby nowotworowej, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Oprócz zmniejszenia obrzęku spowodowanego nagromadzeniem płynu po zabiegach nowotworowych, drenaż limfatyczny może pomóc w zapobieganiu tworzenia się tkanki bliznowatej i zwłóknień. Nadmiar płynu może również powodować komplikacje w organizmie, takie jak seroma i infekcje. Kilka rodzajów operacji wymaga ręcznego drenażu limfatycznego, a zabieg może być połączony z kosmetycznym kinesio tapingiem. Proces ten może zmniejszyć obrzęk i stan zapalny oraz odsunąć toksyny od nacięć chirurgicznych.

Na szczęście istnieją możliwości leczenia obrzęku limfatycznego. Oprócz ćwiczeń, rękawy kompresyjne i bandaże elastyczne mogą pomóc w przemieszczaniu płynu i zapobiec jego gromadzeniu się. Dieta i kontrola masy ciała są również ważnymi elementami schematu leczenia. Drenaż limfatyczny jest również ułatwiony przez podniesienie dotkniętego ramienia powyżej poziomu serca i pozwalając grawitacji wziąć swój kurs. Oprócz tych zabiegów, właściwa pielęgnacja skóry zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów skórnych i zachęci do lepszego przepływu limfy.

Opcje leczenia obrzęku limfatycznego

Istnieje kilka opcji leczenia powikłań obrzęku limfatycznego z drenażem płynu limfatycznego. Pierwszą linią terapii jest pełna terapia odbarczająca, dwuczęściowa terapia składająca się z manualnego drenażu limfatycznego i terapii uciskowej. Manualny drenaż limfatyczny skupia się na przekierowaniu i zachęcaniu do odprowadzania płynu limfatycznego, natomiast terapia uciskowa jest rodzajem codziennego bandażowania, które podnosi dotkniętą kończynę. Pacjenci mogą również korzystać z pielęgnacji skóry w celu zapobiegania cellulitis.

U niektórych osób wykonuje się naczyniowy przeszczep węzłów chłonnych, który pozwala zachować delikatne ukrwienie kończyny, ale często jest łączony z rekonstrukcją piersi. Przeszczep węzłów chłonnych może być skuteczną metodą leczenia we wczesnym stadium obrzęku limfatycznego. Zabiegi chirurgiczne również poprawiają powikłania obrzęku limfatycznego. Zmniejszają one ilość potrzebnej kompresji poprzez tworzenie nowych dróg drenażu, które ponownie łączą sieć limfatyczną z naczyniami krwionośnymi.

Fizykoterapia jest powszechnym sposobem na zmniejszenie obrzęku spowodowanego obrzękiem limfatycznym. Niektórzy lekarze zalecają również ręczny masaż drenaż limfatyczny jako część ogólnego planu leczenia. Najlepszym czasem na przeprowadzenie tej terapii jest czas, kiedy obrzęk limfatyczny nie jest ciężki. Jednak nie powinien on pogłębiać dyskomfortu lub zakłócać skuteczności zabiegów drenażu limfatycznego. Inne opcje leczenia obejmują odzież uciskową i bandaże, które są noszone w ciągu dnia lub w nocy. Inne urządzenia uciskowe stosują okresowo delikatny ucisk.

Lekarz może zalecić wykonanie badania MRI lub CT. Skany te wykorzystują pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych, przekrojowych obrazów ciała i jego części. MRI i tomografia komputerowa mogą być pomocne w wykrywaniu zablokowanego drenażu limfatycznego. Badania te mogą również zidentyfikować inne problemy powodujące obrzęk w dotkniętym obszarze. Ponadto, wyniki tych badań mogą pomóc lekarzom określić, czy pacjent ma obrzęk limfatyczny.

Niechirurgiczne leczenie obrzęku limfatycznego może obejmować stosowanie elastycznych pończoch, fizjoterapię i urządzenia do kompresji pneumatycznej. Jednak te opcje leczenia nie są dla każdego. Mogą być uciążliwe dla pacjenta i wymagają zaangażowania na całe życie. Jeśli jednak leczenie niechirurgiczne nie jest wystarczające, konieczna może być operacja, która zmniejszy obrzęk i poprawi jakość życia pacjenta. Chociaż operacja nie jest lekarstwem na obrzęk limfatyczny, w niektórych przypadkach może być dobrym rozwiązaniem.

Ćwiczenia takie jak aerobik i joga mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i promować drenaż. Fizykoterapeuta lub lekarz może przepisać konkretne ćwiczenia. W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego obrzęku limfatycznego skuteczną metodą leczenia jest bandażowanie o małym stopniu rozciągnięcia. Polega ono na owijaniu opuchniętego obszaru miękkim, wielowarstwowym okładem. Pacjenci mogą również nauczyć się, jak samodzielnie wykonywać MLD. Certyfikowany specjalista od obrzęku limfatycznego będzie mógł również nauczyć pacjenta, jak stosować tę terapię.

Jeśli doświadczasz obrzęku szyi, twarzy lub ramion, powinieneś poszukać leczenia. Może być konieczne usunięcie nadmiaru tłuszczu z tego obszaru, aby uniknąć rozwoju obrzęku limfatycznego. Możesz zostać przepisany sterydy lub inne zabiegi w celu zwiększenia przepływu limfy. Obrzęk limfatyczny może wystąpić u osób, które przeszły leczenie raka. Leczenie tego stanu zależy od przyczyny obrzęku limfatycznego.

Opcje leczenia malformacji limfatycznych

Malformacje limfatyczne powstają, gdy kanały lub naczynia w układzie limfatycznym są nieprawidłowe i gromadzi się w nich płyn. Mogą one rozwijać się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na głowie i szyi. Malformacje limfatyczne zwykle powiększają się z wiekiem. Chociaż są one zazwyczaj widoczne po urodzeniu, czasami mogą powodować problemy z widzeniem lub mową, a także przemieszczenie oka. Pomimo ich nietypowej lokalizacji, przyczyny i możliwości leczenia malformacji limfatycznych różnią się w zależności od osoby.

Leczenie malformacji limfatycznych stanowi wyzwanie i wymaga wielodyscyplinarnego podejścia w celu osiągnięcia optymalnych wyników funkcjonalnych i estetycznych. Odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej pozwoliły na określenie celów leczenia i ustaliły rolę farmakoterapii w leczeniu malformacji limfatycznych. Inne małoinwazyjne metody leczenia obejmują terapię sklerotyzującą oraz ablację laserową lub radiofrekwencyjną. W niektórych przypadkach zmiany ogniskowe nie reagują na techniki mniej inwazyjne i wymagają interwencji chirurgicznej. Podejście chirurgiczne zależy od celów klinicznych i wielkości zmiany.

Malformacje limfatyczne stanowią istotne wyzwanie kliniczne. Chirurgia jest często najskuteczniejszym sposobem leczenia, choć wiąże się z ryzykiem. Najskuteczniejszą operacją w przypadku malformacji limfatycznych jest resekcja chirurgiczna. Zabieg chirurgiczny jest zwykle przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a pacjent musi przejść obszerne badania przedoperacyjne. Udana operacja często przeprowadzana jest w tym samym dniu, w którym postawiono diagnozę. Mimo że ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie operacji jest niewielkie, postępowanie chirurgiczne jest skomplikowane i kosztowne.

Środki sklerotyzujące są wstrzykiwane bezpośrednio do układu limfatycznego. Środki sklerotyzujące są z reguły wstrzykiwane w miejsce zmienione chorobowo. Zabieg wykonywany jest przez radiologię neurointerwencyjną. W niedawnym badaniu 41 pacjentów pediatrycznych z malformacjami limfatycznymi głowy i szyi, wykonanym z użyciem etanoloaminy, OK-432 i doksycykliny, stwierdzono, że nie było różnic w skuteczności i częstości powikłań między tymi trzema środkami.

Podobne tematy