Recepta online na antykoncepcję – krok po kroku

Zbliża się termin przyjęcia kolejnej tabletki antykoncepcyjnej, a Twój zapas już się wyczerpał? Nie musisz przerywać kuracji! Rozwiązaniem jest recepta online na antykoncepcję – krok po kroku pokażemy Ci jak zamówić e-receptę bez konieczności umawiania się na wizytę w gabinecie lekarskim.

Istnieją dwa najczęstsze powody, dla których kobiety odwiedzają gabinet ginekologiczny: ciąża i zapobieganie ciąży. Do lekarza nie jest łatwo się dostać, ponieważ każda wizyta musi zostać poprzedzona umówieniem jej terminu i często – długim oczekiwaniem. Stanowi to spore utrudnienie zwłaszcza dla tych kobiet, które systematycznie przyjmują antykoncepcję hormonalną, ponieważ kuracji tej nie powinno się przerywać. Każde opóźnienie lub pominięcie dawki syntetycznych hormonów obniża skuteczność terapii, powodując wzrost ryzyka zajścia w ciążę. Jak uniknąć tych problemów i zdobyć receptę online na antykoncepcję?

Krok 1. Znajdź portal świadczący usługi telemedycyny

Pandemia wywróciła świat do góry nogami i zasiała wielkie spustoszenie. Trudno tu znaleźć jakikolwiek pozytywny aspekt tej sytuacji, ale niekwestionowane jest jedno: dzięki temu nauczyliśmy się załatwiać mnóstwo spraw online. E-urzędy, e-learning, e-studia, webinary, e-konferencje. Nasze życie przeniknęło do wirtualnego świata, bo nie mogliśmy obcować ze sobą bezpośrednio. Podobnie wydarzyło się w świecie medycyny. Szpitale i przychodnie bywały zamknięte i na jakiś czas straciliśmy możliwość leczenia i profilaktyki innych chorób.

Wówczas powstało wiele możliwości, aby skorzystać z porad lekarza za pośrednictwem telemedycyny. Wpłynęło to na rozwój licznych portali internetowych, które pełnią funkcję podmiotów medycznych, tylko że online.

Po drugiej stronie zawsze stoi lekarz – nie ma tu mowy o przypadkowych osobach i niekompetencji. Każdy przypadek opiera się na wywiadzie lekarskim (również w formie formularza).

Aby zamówić receptę online na antykoncepcję, znajdź odpowiedni portal za pomocą wyszukiwarki internetowej. Zajmie ci to kilka sekund!

Krok 2. Zarejestruj się

Gdy już dotrzesz na portal świadczący usługi telemedycyny, zarejestruj się na nim. Pamiętaj, że to podmioty lecznicze, które obowiązane są przepisami prawa do przestrzegania tajemnicy lekarskiej oraz zasad RODO. Twoje dane będą tam bezpieczne!

Krok 3. Wypełnij kwestionariusz

Kwestionariusz będzie zwierał pytania dotyczące Twojego zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej. Aby uzyskać receptę online na antykoncepcję, niezbędne będzie podanie wskazania lekarskiego do stosowania leku (np. antykoncepcja hormonalna, nieregularne miesiączkowanie, zespół policystycznych jajników).

W kwestionariuszu znajdują się również pytania dotyczące chorób związanych z układem krążenia, jak np. żylna choroba zatorowo-zakrzepowa, która stanowi poważne przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Podobnie jak ciąża, choroby wątroby (w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej), choroby nowotworowe czy uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

Kolejną kwestią jest złożenie oświadczenia, iż zamawiany lek stanowi kontynuację terapii uprzednio zaleconej przez lekarza ginekologa.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby odpowiadać na wszystkie pytania zgodnie z prawdą. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w przypadku, kiedy jest to niezalecane, może prowadzić do poważnych konsekwencji zagrażających życiu lub zdrowiu. Nie podejmuj też decyzji o wyborze preparatu na własną rękę.

Krok 4. Wyślij wypełniony formularz i opłać koszty e-wizyty

Wypełniony formularz zostanie dostarczony lekarzowi, który zapozna się z informacjami z nimi zawartymi i podejmie decyzję o wystawieniu recepty. Tuż po wypełnieniu kwestionariusza, zostanie ci już tylko dokonanie zapłaty za e-konsultację lekarską.

Ceny na wielu portalach mogą się różnić, ale zwykle mieszą się w przedziale od 39 zł do 79 zł w przypadku prośby o wystawienie recepty online na antykoncepcję.

Krok 5. Poczekaj na informację z kodem do e-recepty

Lekarz zapozna się z wypełnionym przez ciebie kwestionariuszem i podejmie decyzję o wystawieniu recepty elektronicznej. W przypadku, gdy nie będzie przeciwwskazań do stosowania wskazanego przez ciebie leku, otrzymasz informację zwrotną z 4-cyfrowym kodem do e-recepty na tabletki antykoncepcyjne. Czas oczekiwania trwa od kilku do kilkudziesięciu minut – zależy to od dostępności lekarza i ilości pacjentów.

Krok 6. Zrealizuj e-receptę

Gdy już otrzymasz informację zwrotną z kodem do e-recepty (który będzie dostępny również na Twoim profilu na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji E-zdrowie), pozostało ci udać się do apteki i zrealizować receptę. Pamiętaj, że aby do zrobić, niezbędne będzie podanie numeru PESEL.

Receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece ogólnodostępnej na terenie Polski.

Już wiesz jakie to proste! Jeśli kolejka do gabinetu lekarskiego Twojego lekarza wydłuża się, a ty musisz kontynuować kurację, nie zwlekaj i skorzystaj z e-konsultacji. Zamów receptę online na antykoncepcję i odetchnij z ulgą, zapominając o konsekwencjach wynikających z przerwania terapii.Podobne tematy