Trądzik torbielowaty? Oto, co pomoże go wyleczyć!

Trądzik torbielowaty jest schorzeniem trudnym do wyleczenia. Choroba może przytrafić się zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dorosłym. Powikłaniem tego rodzaju trądziku są nieładne blizny. Jak leczyć przypadłość?

Trądzik torbielowaty to stan zapalny, który objawia się pojawieniem głębokich zmian w postaci torbieli wypełnionych ropą i krwią. Przyczyn choroby upatruje się w zaburzeniach hormonalnych. Przypadłość często prowadzi do znacznego obniżenia samooceny. Niestety istnieje spore ryzyko, że trądzik torbielowaty pozostawi po sobie nieestetyczne blizny. Co robić, by zapobiec ich powstaniu? Konieczna jest wizyta u dermatologa i odpowiednia, codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry.

Jak radzić sobie z trądzikiem torbielowatym?

Leczenie zmian trądzikowych powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Podstawą terapii są najczęściej antybiotyki doustne, retinoidy oraz preparaty antykoncepcyjne. Niekiedy stosowane są metody chirurgiczne – zmiany są nacinane i oczyszczane. Innym sposobem wybieranym przez specjalistów są zastrzyki ze sterydami podawane bezpośrednio do zmiany. 

W leczeniu każdego rodzaju trądziku ogromne znaczenie ma pielęgnacja skóry. Warto poświęcić więcej czasu na dobór odpowiednich kosmetyków. Najlepsze będą naturalne preparaty, bez alkoholu, sztucznych barwników, czy nadmiaru konserwantów. Produkty stosowane na co dzień mają łagodzić podrażnienia i chronić skórę, dlatego tak ważny jest ich skład. Zaleca się sięgnięcie po kosmetyki, które w składzie mają niacynamid. Działanie witaminy PP (pochodna witaminy B3) można z powodzeniem wykorzystać w terapii każdego rodzaju trądziku.

Dlaczego niacynamid będzie skuteczny? Przede wszystkim słynie z działania przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego, antyoksydacyjnego. Pomaga łagodzić świąd, redukuje zaczerwienienia, uczucie ściągania skóry. Regeneruje, wygładza, wyrównuje koloryt, a jednocześnie chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik torbielowaty jest jedną z odmian tej częstej choroby skóry. Trudno znaleźć jedną konkretną przyczynę powstawania nieestetycznych zmian. Specjaliści wskazują, że znaczenie mają czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, ale także nieodpowiednia dieta, tryb życia, zanieczyszczenie środowiska. Czy zatem możliwe jest zapobieganie chorobie, czy choćby ograniczenie jej intensywności? Poza wspomnianą właściwą pielęgnacją skóry, istotne znaczenie ma dieta – aby poprawić stan skóry, należy uważniej dobierać składniki potraw. W wielu przypadkach oznacza to rezygnację z ostrych przypraw, ograniczenie spożycia cukru, kawy i mocnej herbaty.

Poziom hormonów może zostać zachwiany w każdej chwili, np. na skutek chronicznego zmęczenia, nadmiernego stresu. Reakcja organizmu widoczna jest w postaci problemów skórnych. Osoby zmagające się z trądzikiem nie mogą zapominać, że proces leczenia nie oznacza jedynie przyjmowania leków, ale troskę o całe ciało i umysł. Warto znaleźć czas na odpoczynek, odpowiednią dawkę snu i ruchu. Zmian trądzikowych nie należy samodzielnie usuwać – wyciskanie, ugniatanie mogą jedynie pogorszyć stan skóry.

Trądzik torbielowaty to przypadłość, która może nawracać, dlatego nawet po wyleczeniu trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach postępowania z cerą wrażliwą. Choć leczenie jest długie i żmudne, odpowiednio dobrane przynosi efekty. Największe szanse na szybkie wyleczenie mają osoby, które zrozumieją mechanizm powstawania choroby i wprowadzą kilka istotnych zmian do codziennej rutyny.



Podobne tematy