Co brać, aby mieć zdrowe paznokcie?

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Zdrowe paznokcie są zazwyczaj mocne i elastyczne, mają gładką powierzchnię i jednolity kolor. Czasami jednak nasze paznokcie mogą stać się kruche, rozdwojone lub popękane. Na szczęście istnieją sposoby, aby poprawić ich kondycję i sprawić, by wyglądały jeszcze zdrowiej.

Paznokcie — jak o nie dbać?

Większość ludzi nie myśli o swoich paznokciach zbyt często, dopóki któryś się nie złamie lub nie pojawi się odprysk. Jednak dbanie o paznokcie jest ważne zarówno dla Twojego wyglądu, jak i zdrowia. Oto kilka wskazówek, jak dbać o paznokcie.

 • Stosuj zrównoważoną dietę — zdrowa dieta jest ważna dla wszystkich aspektów Twojego zdrowia, w tym dla Twoich paznokci. Upewnij się, że w swojej diecie uwzględniasz dużo białka, a także witaminy A i C.
 • Utrzymuj paznokcie w czystości i regularnie je przycinaj.
 • Unikaj nadmiernego manicure lub ostrych środków chemicznych, które mogą uszkodzić paznokcie.
 • Stosuj suplementy diety, które je wzmocnią i poprawią ich wygląd.

Łamliwość, rozdwajające się paznokcie i pękające skórki — jak sobie z nimi radzić?

Jeśli Twoje paznokcie są suche, łamliwe i łuszczą się, Twój organizm może nie otrzymywać wystarczającej ilości nawilżenia. Choć ta rada może wydawać się banalna, na początek spróbuj pić więcej wody. Jeśli to nie zadziała, zastosuj nawilżający balsam do rąk do codziennej pielęgnacji. Jeśli Twoje paznokcie rozdwajają się lub pękają, może to być oznaką suchości w organizmie, lub niedoboru żelaza. Jeśli twoje skórki pękają, mogą być zainfekowane bakteriami lub grzybami. Codziennie dokładnie oczyszczaj ten obszar ciepłą wodą i łagodnym mydłem oraz stosuj krem antyseptyczny.

Jak wzmocnić paznokcie?

Wszyscy chcemy mieć zdrowe, silne i piękne paznokcie. Nasza dieta odgrywa dużą rolę w utrzymaniu paznokci w dobrej kondycji.

 1. Jedz więcej owoców i warzyw, które są bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik i białko. Te składniki pomagają wzmocnić paznokcie od wewnątrz.
 2. Jedz zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy lub orzechy.
 3. Pij dużo wody.
 4. Unikaj palenia.

Czy suplementy diety będą pomocne?

Istnieje szereg suplementów diety, które mogą pomóc we wzroście paznokci i włosów. Twój organizm potrzebuje witamin A, C, B-6 i B-12, a także cynku i żelaza do produkcji keratyny — białka znajdującego się w paznokciach i włosach. Z całą pewnością suplementy diety okażą się nieocenione, o ile wybierzemy odpowiedni preparat. 

Jakie suplementy na zdrowe paznokcie wybrać?

Jeśli chcesz pozbyć się problemów z paznokciami, to musisz wziąć odpowiednie suplementy dla skóry i paznokci.

 • Witamina B6 — pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Jest niezbędna dla zdrowego wzrostu paznokci, ponieważ pomaga w utrzymaniu silnych, grubych i błyszczących paznokci.
 • Biotyna — pomaga wzmocnić paznokcie, dostarczając im energii, dzięki czemu nie łamią się one łatwo. Zapobiega także suchości skóry.
 • Witamina A — pomaga organizmowi produkować keratynę, która jest potrzebna do zdrowych włosów, skóry i paznokci. Niedobór witaminy A może powodować suchość skóry, wypadanie włosów (suplementy na włosy zawierają jej dużo w swoim składzie).


Podobne tematy