Znaczenie masażu przed i po zabiegu drenażu limfatycznego

Masaż jest niezbędny przed i po zabiegu drenażu limfatycznego, ale czy jest niebezpieczny? Czy ma skutki uboczne? Jak często należy wykonywać masaż po zabiegu? Czy występują efekty uboczne lub czy muszę powtórzyć zabieg? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu masażu po zabiegu. Obejmiemy ryzyko, korzyści i nietoksyczne alternatywy dla masażu. Najważniejszą częścią zabiegu drenażu limfatycznego jest sam masaż. Stymuluje on układ limfatyczny, przemieszczając płyn z węzłów chłonnych. Jeśli układ limfatyczny nie jest stymulowany, może to prowadzić do obrzęków. Może to być szczególnie widoczne na nogach i rękach, a często jest spowodowane niektórymi chorobami i uszkodzonymi węzłami chłonnymi.

Masaż jest niezbędny przed operacją

Rola drenażu limfatycznego jest kluczowa dla Twojego zdrowia, zwłaszcza przed operacją. Kiedy płyn limfatyczny gromadzi się w danym miejscu, może spowalniać gojenie, powodować nierównomierną naprawę tkanek i wywoływać komplikacje, takie jak infekcje i seroma. Masaż pomaga wypchnąć płyn z tego obszaru. Oprócz zmniejszenia obrzęku, masaż z drenażem limfatycznym może również stymulować węzły chłonne i zwiększać pulsację naczyń limfatycznych.

Masaż drenażowy limfatyczny może być bardzo korzystnym zabiegiem przed operacją. Nie tylko usprawnia proces rekonwalescencji chirurgicznej, ale także usuwa odpady z organizmu, które mogłyby prowadzić do stanów zapalnych. W zależności od rodzaju operacji, masaż limfatyczny może być korzystny przed operacją lub po niej. W tym czasie można zdecydować się na masaż raz dziennie, raz w tygodniu, a nawet co miesiąc.

Masaż limfatyczny rozpoczyna się na szyi i przesuwa się w dół w kierunku pachwin i łańcucha obojczykowego. W miarę jak płyn limfatyczny przemieszcza się w górę ciała, przechodzi przez większe naczynia zwane kolektorami. Kolektory te mają średnicę od 100 do 600 mikronów i zawierają jednokierunkowe zawory co 6 do 20 mm. Chociaż może czuć się niekomfortowo podczas pierwszych uderzeń, będzie to krótkotrwałe. Po szyi i pachwinach masaż limfatyczny przenosi się do dolnej części brzucha i miednicy, a kończy na stopach i nogach. Powtórzenie zabiegu dwukrotnie jest zalecane dla większości pacjentów, od trzech do sześciu zabiegów przed operacją do nawet dwunastu do dwudziestu zabiegów po poważnej operacji.

Podczas gdy chirurgia plastyczna może mieć poważne skutki fizyczne, stanowi również doskonałą okazję do zmniejszenia ryzyka powstania zwłóknień i tkanki bliznowatej. Poprzez zmniejszenie obrzęku, pooperacyjny masaż limfatyczny może pomóc w powrocie do normalnej codziennej rutyny. Masaże są relaksujące i skuteczne zarówno dla pacjenta, jak i chirurga. A wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom masaż limfatyczny przed operacją. Dlaczego więc jest on tak ważny?

Jest niezbędny w okresie pooperacyjnym

Po każdej operacji kosmetycznej należy bezwzględnie przestrzegać technik regeneracji, które mogą ograniczyć obrzęk i ból pooperacyjny. Drenaż limfatyczny jest niezbędny przed i po zabiegu z kilku powodów. Oprócz tego, że przyspiesza proces rekonwalescencji, zwalcza stany zapalne. Celem drenażu limfatycznego po operacji jest zmniejszenie obrzęku i zapobieganie zbijaniu się przeniesionej tkanki tłuszczowej. Niezależnie od tego, czy poddajesz się zabiegowi brzuszków, brazylijskiego liftingu pośladków, czy liposukcji, posiadanie odpowiedniego systemu drenażu limfatycznego może być kluczowe dla Twojego powrotu do zdrowia.

Drenaż limfatyczny jest szczególnie ważny po zabiegu kosmetycznym twarzy, ponieważ ten rodzaj operacji może powodować nadmierne zasinienia i przebarwienia. Oprócz zapobiegania obrzękom, masaż limfatyczny wspomaga krążenie, przemieszcza znieczulenie w organizmie i łagodzi ból spowodowany zabiegiem. Jest to doskonały sposób na zrelaksowanie i uhonorowanie swojego ciała oraz usprawnienie procesu rekonwalescencji. Masaż ten działa również uspokajająco na układ nerwowy, co jest ważne po operacji.

Manualny drenaż limfatyczny jest również niezbędny po zabiegu chirurgicznym. Zabieg ten przyspiesza proces gojenia, skraca czas rekonwalescencji, a także pomaga organizmowi zwalczać infekcje i wspomaga funkcje odpornościowe. Okazał się pomocny dla pacjentów wracających do zdrowia po różnych zabiegach chirurgicznych, w tym ortopedycznych, kardiochirurgicznych i nowotworowych. Zabieg manualnego drenażu limfatycznego poprawia również elastyczność skóry, kontroluje ból i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Masaż limfatyczny to delikatny, relaksujący zabieg, który może być stosowany po zabiegach chirurgicznych w celu przyspieszenia gojenia. Pomaga organizmowi wyeliminować odpady i nadmiar płynów z operacji, jak również zmniejsza ryzyko zwłóknienia. Praktyka ta jest zalecana przez wielu lekarzy i jest niezbędna do drenażu limfatycznego po operacji. Korzyści z masażu limfatycznego są liczne, w tym poprawa stanu zdrowia skóry, zmniejszenie obrzęków, zmniejszenie bólu i dyskomfortu.

Jest to niebezpieczne

Niektórzy lekarze wykonują manualny drenaż limfatyczny (MLD) w przypadku obrzęku limfatycznego u kobiet. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów potwierdzających skuteczność MLD, w badaniu z wykorzystaniem limfoscyntygrafii stwierdzono, że MLD poprawia wchłanianie radiofarmaceutyków, co może sugerować, że MLD zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku limfatycznego. Ponadto nie ma długoterminowych badań klinicznych porównujących MLD z AE.

Inną metodą drenażu limfatycznego jest masaż polegający na lekkim ucisku i ruchu głaszczącym. Celem masażu jest pobudzenie naczyń limfatycznych i przemieszczenie płynu. Regularny ruch pomaga stymulować układ limfatyczny. Osoby z obrzękiem limfatycznym mają tendencję do obrzęku rąk lub nóg. Powtarzające się zabiegi mogą powodować obrzęk limfatyczny. Jednak przeszkolony specjalista powinien wykonać zabieg tylko po konsultacji z lekarzem.

Pomimo korzyści płynących z drenażu limfatycznego, technika ta nie jest zalecana dla osób z niektórymi warunkami zdrowotnymi. Tkanki limfatyczne stanowią zaledwie 70% całej tkanki organizmu, są więc bardzo delikatne. Nadmierna prędkość lub nacisk może spowodować skurcz naczyń. Dlatego też masaż limfatyczny nie może być na nich bezpiecznie stosowany przy użyciu tradycyjnych technik masażu szwedzkiego. Drenaż limfatyczny nie polega również na masowaniu ciała, gdyż uciskanie i używanie ciepła powoduje zwłóknienia. Również z tego powodu nie można używać drewnianych narzędzi do formowania części ciała.

Jest nietoksyczny

Prostą metodą odmładzania skóry jest drenaż limfatyczny. Węzły chłonne mogą ulec zatkaniu, co ogranicza przepływ limfy w ich otoczeniu. Skutkuje to zatkanymi porami, matową, odwodnioną i opuchniętą skórą. Aby zapewnić skuteczny drenaż, zabieg polega na otwarciu węzłów na szyi i obojczyku. Zaleca się stosowanie dobrego olejku oczyszczającego i łagodzącego toniku. Można również użyć wałka jadeitowego lub narzędzia Gua Sha.

Wyszkolony profesjonalista będzie wywierał lekki nacisk na opuchnięty obszar powolnym ruchem głaszczącym. Pomaga to stymulować naczynia limfatyczne i przemieszczać płyn przez ciało. Regularny ruch fizyczny jest również korzystny dla układu limfatycznego. Obrzęk często występuje na rękach i nogach, w wyniku chorób lub uszkodzonych węzłów chłonnych. Obrzęk limfatyczny może być również spowodowany przez raka piersi.

Gdy drenaż limfatyczny jest wykonywany prawidłowo, może być doskonałą metodą leczenia pacjentów z nowotworami. Jeśli jednak zostanie wykonany nieprawidłowo, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zabieg ten powinien wykonać lekarz. Jeśli nie, drenaż limfatyczny może faktycznie spowodować więcej szkody niż pożytku. Aby uniknąć komplikacji, zawsze postępuj zgodnie z właściwymi technikami. Poniżej znajduje się przewodnik do wykonywania procedury prawidłowo. Bezpiecznie jest powtórzyć go maksymalnie trzy razy.

Manualny drenaż limfatyczny jest ważnym zabiegiem dla pacjentów z fibromialgią i innymi podobnymi schorzeniami. Ta delikatna technika pomaga w przepływie limfy przez skórę i może złagodzić ból i obrzęk. Ponadto, pacjenci z fibromialgią również skorzystają z zabiegu. Procedura ta może również poprawić ogólny stan zdrowia. A ponieważ technika jest nietoksyczna i nie wymaga powtarzania, jest to cenne leczenie dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym.

Jest przyjazny dla środowiska

Wiele osób przyciąga estetyczne korzyści płynące z drenażu limfatycznego, zwłaszcza w przypadku masaży twarzy. Może pomóc w zmniejszeniu wzdęć i opuchlizny, a nawet sprawić, że będziesz wyglądać jaśniej. Niezależnie od tego, czy cierpisz na wyniszczającą chorobę, czy po prostu chcesz poczuć się bardziej zrelaksowany, ten masaż jest dla Ciebie. Zabieg ten ma więcej długotrwałych korzyści zdrowotnych niż tylko estetyczne.

Układ limfatyczny zbiera i usuwa „śmieci” komórkowe lub pozostałości molekularne. Jako produkt uboczny normalnych funkcji, wszystkie komórki wytwarzają odpady. Płyn limfatyczny przenosi te odpady do węzłów chłonnych. Węzły te działają jak śmietniki i są odpowiedzialne za usuwanie tych odpadów z organizmu. Być może będziesz musiał powtórzyć tę procedurę kilka razy by usunąć wszystkie ślady pozostałości komórkowych, ale warto to zrobić z wielu powodów.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://jaxasport.pl/.

Podobne tematy